Aikido

Aikido je japonské bojové umenie, ktoré vytvoril Morihei Ueshiba v prvej polovici 20. storočia. Morihei Ueshiba bol majstrom niekoľkých rozličných bojových umení.

Pri vytváraní aikida čerpal zo skúseností, ktoré nadobudol pri štúdiu mnohých škôl Kendo, Iaido, Jodo a hlavne Ju Jutsu. Názov Aikido sa skladá z troch častí.

Ai - znamená harmónia,
Ki - životná energia alebo vnútorná sila,
Do - cesta alebo životný štýl. Spolu slovo Aikido znamená cesta harmónie.

Aikido je stále populárnejšie, cvičí ho viac ako 1,5 milióna ľudí po celom svete. Aikido nie je agresívne a nie sú v ňom žiadne súťaže. Študentmi Aikida sú muži aj ženy, mladí i starí.

Aikido Symbol
Aikido Symbol SanShinKai

Sanshinkai Aikido je spojenie troch japonských umení:

Je to didaktický výukový systém, ktorý bol vyvinutý Masatomi Ikeda Senseiom, 7. Dan Aikikai, čestný technický riaditeľ Slovenskej Aikido Asociácie SAA.

Poslaním Aikido Sanshinkai Bratislava je rozvíjať tento systém Aikido Senseia Ikedu v Slovenskej Aikido Asociácie SAA, ktorá naďalej rozvíja tento efektívny didaktický výukový systém. Svojou komplexnosťou sa jedná o harmonický celok bojového umenia určený pre moderného človeka 21. storočia.


Ikeda Sensei

je majster, ktorý neustále rozvíjal s nadšením, starostlivosťou a presnosťou jeho Aikido, bez toho aby bolo spochybnené tradičné Aikido. Pozorovania prírody a človeka ho inšpirovali. Svoje predchádzajúce skúsenosti v džude a sumo nechal vprúdiť do svojej práce.

Ikeda Sensei udržiaval úzky kontakt so svojimi študentmi a zdieľal s nimi svoje znalosti s veľkým nadšením. Jeho pokora a srdečnosť ho robí veľkým majstrom česti budo. Momentálne žije v Japonsku, kde aj naďalej v Tokiu vyučuje Aikido svojich žiakov.

Aikido Sanshinkai Bratislava

V súčasnej dobe cvičíme podľa San Shin Kai Aikido Europe. Je to didaktický výukový systém, ktorý bol vyvinutý Masatomi Ikeda Senseiom, 7. Dan Aikikai, čestný technický riaditeľ Aikikai Switzerland. (Foto sensei Masatomi Ikeda a Roman Lamoš, Tokio, 16.9.2012)

Ikeda-sensei