Kashima Shinden Jikishinkage Ryu Hojo

Hojo je najstaršia forma Kenjutsu - škola šermu. Je chápané ako škola „uvoľnenia“, pri ktorom ide o to, aby sme si dokázali udržať v ťažkých a nebezpečných situáciách svoj vnútorný pokoj a silu.

Pri nácviku hojo prechádza človek prieskumom zjednotenia svojho ducha i tela v spojení s prírodou.

V hojo nemajú žiadny význam sila a slabosť, výhra a prehra.

Aikido je stále populárnejšie, cvičí ho viac ako 1,5 milióna ľudí po celom svete. Aikido nie je agresívne a nie sú v ňom žiadne súťaže. Študentmi Aikida sú muži aj ženy, mladí i starí.

Kľúčovým momentom celého aikido je taktiež kokju a princípy práce s dychom, hojo vyžaduje vysokú koncentráciu a sústredenie, ktoré vynáša prázdnosť ducha a týmto sa oslobodí človek od materiálnej hmoty.

Hojo sa cvičí so špeciálnymi hrubými drevenými mečmi.

Čítať alebo písať o hojo je zbytočné, je to o vlastných skúsenostiach, ktoré pri cvičení zažijete!

Hojo
Aikido Symbol SanShinKai

Sanshinkai Aikido je spojenie troch japonských umení:

Je to didaktický výukový systém, ktorý bol vyvinutý Masatomi Ikeda Senseiom, 7. Dan Aikikai, čestný technický riaditeľ Slovenskej Aikido Asociácie SAA.

Poslaním Aikido Sanshinkai Bratislava je rozvíjať tento systém Aikido Senseia Ikedu v Slovenskej Aikido Asociácie SAA, ktorá naďalej rozvíja tento efektívny didaktický výukový systém. Svojou komplexnosťou sa jedná o harmonický celok bojového umenia určený pre moderného človeka 21. storočia.